Děvet největších mýtů o tom, jak vybrat matraci – úvod

Autor: | 7.1.2016

Kupujete novou matraci? Ideální je zajít do specializované prodejny zdravého spaní a nechat si poradit od zkušeného prodavače. V přestrojení za manželský pár jsme s kolegyní navšívili několik obchodů s matracemi, abychom si nechali poradit s výběrem. A co jsme zjistili? Někteří prodejci ve snaze prodat co nejdražší matrace používají při prodeji zcela falešné argumenty. Rozhodli jsme se proto napsat článek, kde postuně popíšeme devět největších mýtů o matracích, kterými vás může prodavač blafovat ve snaze prodat co nejdražší model.

Při zkoušení matrací vás někdy mohou prodavači blafovat

Při zkoušení matrací vás někdy mohou prodavači blafovat

Mýtus č.1 : „Každý centimetr výšky matrace se počítá“

Čím vyšší matrace, tím kvalitnější spánek. Většina prodavačů nám při předvádění matrací řekla: „Každý centimetr na výšce matrace navíc je obrovský rozdíl.“  Ve většině navšívených prodejen nám byly vysoké matrace nabízeny jako něco extra, jako matrace zcela nadřazené těm ostatím. Dle našeho názoru se však dá dobrá matrace pořídit i při  20 cm výšce.

Naše zkušenosti poukazují na skutečnost, že extra vysoké matrace nad 26 cm jsou často velmi drahé.  Extra výšky je v matraci často dosaženo pouze několika cetimetrovým zvýšením vrstvy pěny v jádře ( uprostřed matrace ). Přitom taková matrace nedisponuje žádnými  zvláštními vlastnostmi.  Obecně můžeme říci, že optimální matrace potřebuje takovou minimální výšku, aby se pod ramenní a bederní oblasti těla mohla matrace dostatečně vytvarovat a udržet tak páteř v rovné poloze.  Záleží proto, zda je zkoušená matrace spíše tvrdšího nebo měkčího charakteru.

Vysoká výška matrace nemusí vždy znamenat vyšší kvalitu

Vysoká výška matrace nemusí vždy znamenat vyšší kvalitu

Při našich zkouškách se pod dospělou 80kg vážící osobou dobře vytvarovali i 16-18 cm vysoké měkčí matrace. U středně tvrdých až tvrdších matracích byla ideální výška ca 20 cm. Pokud by dospělá osoba chtěla mít velkou rezervu, pořízením 20 – 26 cm vysoké matrace si může bý každý jistý dostatečnou výškou matrace pro dobré spaní.  Matrace vyšší než 28 cm jsou dle našeho názoru už jen návnada na pěněženku zákazníka.

Další článek: Děvet největších mýtů o tom, jak vybrat matraci – mýtus č.2