Děvet největších mýtů o tom, jak vybrat matraci – mýtus č.3

Autor: | 27.1.2016

Mýtus č.3 : „Matracový chránič je nezbytný – výrazně sníží opotřebení“

Většina prodejců nových matrací ve snaze získat co největší tržbu vám bude k nové matraci nabízet také „skvělý“ matracový chránič.  Většinou má chránič stejné nebo podobné složení, jako vlastní potah matrace. Jedná se tedy tedy o jakousi druhou vrstvu potahu, která se k vlastní matraci do postele přichytí nejčastěji pomocí gumových pásků v rozích chrániče.

Matracový chránič

Matracový chránič má své výhody i nevýhody

Jak jsme při vlastním testu zjistili, většina prodejců nás přesvědčovala o tom, že se použitím chrániče matrace až o třetinu pomaleji opotřebovává a že díky matracovému chrániči je zabráněno pronikání vlhkosti do jádra matrace.

Naše zkušenosti však ukazují, že tyto vlastnosti prezentované prodejci nejsou zas tak úplně ideální a spíše jde o komerční tah s cílem nabídnout k matraci další příslušenství. Dle referencí našich zákazníků totiž s použitím matracového chrániče může souviset několik nevýhod. Hlavní nevýhodou může být nedostatečné odvětrání vlhkosti právě mezi chráničem a vlastní matrací. Pod klasickým potahem mívá matrace resp. její jádro systém různých odvětrávacích drážek a kanálků. Použitím dlaší vrstvy matracového chrániče může dojít k částečnému omezení jejich funkce.

U většiny matrací je jejich povrch tvarově nopkován za účelem jemného masážního efektu a tím k dobrému prokrvení těla. Použitím matracového chrániče je tento efekt částečně omezen nebo je zcela nefunkční.  Další nevýhodou může být potlačení vlastností hlavního potahu matrace. Pokud si například pořídíte matraci se stříbrným potahem, očekáváte především antialergický a antibakteriální účinek, neboť stříbrné vlákno v potahu zamezí životu veškerých bakterií a roztočů.  Použitím matracového chrániče je rázem funkční vlastnost hlavního potahu matrace potlačena.

typ-chranice-matraci

Matracové chrániče můžou být vyrobeny z levného nebo naopak kvalitního materiálu

Vyplatí se tedy investovat do matracového chrániče? Pokud provozujete hotel nebo penzion, tak praktických a hygienických důvodů ano.  Jelikož zde dochází k častému a opakovanému praní, neustálé odepínání a zapínání hlavního potahu matrace by bylo časově náročné a pracné. Pro domácí použití si však zcela určitě vystačíte s klasickým potahem matrace, který lze u všech moderních matrací také lehce odepnout a vyprat.

Připravujeme pro vás ještě dalších šest článků o blafech, které na vás budou prodejci matrací zkoušet.

Související články:

Děvet největších mýtů o tom, jak vybrat matraci – úvod

Děvet největších mýtů o tom, jak vybrat matraci – mýtus č.2