Materiály a provedení zahradních lavic

Autor: | 4.8.2017

Máte v zahradě hezký, klidný kout, ve kterém se Vám úžasně relaxuje, ale ve stoje to není ono? Případně hledáte posezení pro víc osob na balkoně, terase, nebo před domem? Pak je pro Vás nejjednodušší cestou nákup zahradní lavičky, které je běžně určena až pro 3 osoby a nabídne Vám nejen příjemné místo k relaxaci, ale při její správné volbě i zvýší estetickou hodnotu okolí Vašeho domu. Je možno volit z různých materiálů a provedení laviček- v tomto článku si popíšeme ty nejoblíbenější.

zahradni-lavice

Dřevěné lavice patří především do klasicky laděných zahrad

Pokud chcete lavici umístit do klidné části zahrady mezi zeleň, pak bude téměř jistou volbou jejího materiálu dřevo. Dřevěné lavičky do zahrady bezpochyby patří a především s klasickou, zelenou zahradou úžasně korespondují. Jen je nutno počítat s častější údržbou, než v případě variant z plastu, kovu, nebo umělého ratanu. Ale za tu práci navíc to určitě stojí. Pokud se bude jednat o slunné místo, pak je možno doporučit i lavičku z borovice, smrku, nebo jiného dřeva rostoucího v našich lesích.

Ale především do stinných, vlhkých míst umisťujte spíše modely z tvrdých tropických dřevin jako je teak, nebo eukalyptus. Tvrdá tropická dřeva jsou totiž velmi houževnatá, pevná a odolná vůči plísním a hnilobám, které velmi rády ve vlhkých prostorech dřevo napadají. Pro umístění na terase, balkoně, nebo před domem lze doporučit a lavice a lavičky z plastu, nebo kovu- oba tyto materiály jsou velmi odolné vůči počasí a prakticky bezúdržbové (kovová lavička by měla mít ideálně komaxitový lak). Záleží především na Vašem estetickém cítění, který materiál vyberete.

zahradni-lavice-2

Jak lavičku umístit?

Doporučuje se dané místo pro umístění lavičky mírně vyspárovat tak, aby z něj odtékala voda a nedoházelo k rychlé degradaci materiálu nohou. Výhodné je také štěrkové lože, dlažba, nebo jiný nenasákavý materiál. V případě dřevěných laviček jsou nohy první částí, kterou napadá hniloba, protože jsou ve styku s vlhkou půdou- proto je vhodné na ně nasadit vhodné plastové, nebo gumové koncovky, případně je alespoň ošetřit silnější vrstvou laku.