Materiály pro výrobu postelí

Autor: | 17.3.2016

Materiál, ze kterého je postel vyrobena je jedno z nejdůležitějších kritérií, na které by měl člověk při výběru postele myslet. Člověk stráví spánkem třetinu svého života. Dobrý spánek je pro zdravý život velmi důležitý. Proto bychom měli věnovat poroznost materiálu, ze kterého je postel vyrobena. Jedná se o kus nábytku, který bude neustále využíván a denně vystavován zátěži.

Lamino postele

Postele z lamina jsou nejlevnější typy postelí. Na výrobu těchto typů postelí se používají lamino desky. Vznikají roztřískováním převážně jehličnatých dřevin, což je měkké dřevo. Následně se tyto třísky lisují s příměsí lepící složky. Takto zpracovaná deska je následně potažena folií a laminem, které jsou imitací dřevěného povrchu. Postele z lamina mají nižší životnost narozdíl od postele z masivu.

Laminovaná postel s úložným prostorem LADA

Laminovaná postel s úložným prostorem LADA

 

Levnější postele z lamina mají velkou nevýhodu v podobě nažehlovacích hran. Mají totiž tendenci se při namáhání odlupovat. U dražších typů těchto postelí se používá plastových ABS hran, které se neodpoupávají a jsou zde pevně nalepeny. Mezi nesporné výhody tohoto materiálu patří zejména cena, stálobarevnost nebo samotná údržba povrchu. Navíc tento materiál nabízí velký výběr odstínů, takže lze snadno doplnit ke stávajícímu nábytku.

Výhody:

 • cena
 • stálobarevnost
 • údržba povrchu
 • velký výběr odstínů

Nevýhody:

 • nížší životnost než u postelích z masivního dřeva
 • riziko odlupování nažehlovacích hran u levnějších variant bez ABS

Kovové postele

Kovové postele patří mezi vyhledávané zejména manželskými páry. V současné době se těší velké oblibě a vrací se do módy. Dražší typy těchto postelí bývají velmi robustní a těžké, takže se nemusíte obávat stability. Levnější typy, zejména dovážené z Polska, nejsou tak kvalitní, protože nejsou vyráběny z masivního železa. Kvalitní kovové postele mají vysokou životnost a variabilní elegantní design. Jde o tvarově velmi stálý materiál, takže existuje velmi malá pravděpodobnost poškození.

Kovové postele jsou výborným řešením pro alergiky. Konstrukce postelí bývá totiž velmi hygienická a údržba je velmi snadná. Stačí ji otřít vlhkým hadříkem, takže se v ní nedrží roztoči ani plísně.

Kovová postel - dvoulůžko Kenia

Kovová postel – dvoulůžko Kenia

 

Výhody:

 • vysoká životnost
 • elegantní design
 • antialergičnost

Nevýhody:

 • vedení tepla
 • specifický design ( nemusí každému vyhovovat )

Čalouněné postele

Pro české zákazníky patří čalouněné postele stále mezi oblíbený typ postelí. Čalouněné postele se vyznačují příznivou cenou a za jejich oblibou bude stát i skutečnost, že jsou pro zákazníky klasikou, která nezklame. Rám postele bývá u tohoto typu bezpečně skryt v čalounění. Nemá tudíž žádnou ostrou hranu, a proto se nemůže stát, že byste se poranili. Jsou měkké a jejich výhodou je moderní a pěkný design.

Čalouněná postel MONACO

Čalouněná postel MONACO

 

Látkové čalouněné postele se vyznačují zejména nízkou cenou a hezkým vzhledem. Sháníte-li postel toho nejmodernějšího designu, porozhlédněte se po postelích z ekokůže.

U levnějších variant bývá základem těchto postelí rám z dřevotřísky. Rám u dražších verzí čalouněných postelí je dělán z kvalitního dřevěného masivu. Postel se dále plní vyplňujícím materiálem. Tuto funkci u levnějších typů postelí plní molitan, ale čím dál více se v dnešní době používá modernějších materiálů jako je vícesložková pěna, kterou můžete najít u kvalitních moderních matrací.

Výhody:

 • výběr látek
 • příznivá cena
 • úložné prostory

Nevýhody:

 • náročnější na údržbu

Masivní dřevo smrk a borovice

Dřevěné postele z masivního dřeva patří mezi nejprodávanější. Levnější variantou postele z masivního dřeva bývá použití smrku nebo borovice. Naopak bukové a dubové postele patří mezi nejkvalitnější, což je znát na ceně.

Smrkové dřevo je nejrozšířenější materiál pro konstrukci nábytku. Je to lehký, pružný a cenově dostupný materiál, který se velmi snadno moří a opracovává. Výhodou tohoto dřeva je nižší obsah pryskyřice, takže při zpracování lze dosáhnout skoro dokonale hladkého povrchu. Lze ho snadno lakovat do nejrůznějších odstínů. Nevýhodou smrkového dřeva je jeho měkká struktura. Často dochází ke vzniku oděrek a škrábanců. Do této dřeviny uděláte snadno rýhu i pouhým nehtem.

Masivní dřevo z borovice patří k velmi oblíbeným materiálům. Toto dřevo je taktéž měkké jako smrkové. Borovice narozdíl od smrku hůře příjmá nátěry a mořidla. Nejčastěji proto bývá nabízena v přírodním odstínu. Dobře odolává vlhku v porovnání se smrkovým dřevem. Proto se tento typ dřeva používá zejména na okna a dveře. Na první pohled se vyznačuje vyšším množstvím suků a letokruhů. Tato struktura je velmi ceněna při výrobě postelí v rustikálním stylu.

Výhody:

 • lehký, pružný
 • cenově dostupný

Nevýhody:

 • měkký
 • riziko vzniku škrábanců

Masivní dřevo buk a dub

Postele z masivního buku a dubu patří v našich končinách k nejžádanějším. Řadí se mezi tvrdé dřeviny, které se vyznačují vyšší pevností, odolností a dlouhou životností. Dub je známý svými lehkými rozdílnostmi v povrchu jako je barva nebo póry. Oproti tomu je buk lépe barevně sladěný a póry v povrchu jsou pouze ojedinělé. Postel vyniká dokonalou stabilitou, takže se nemusíte ani po čase obávat vrzání. Tyto postele jsou masivní a mají značnou hmotnost. Díky vysoké pevnosti buku se postele mohou vyrábět ve velkém množství designových úprav. Vyjímkami nejsou ani různé dekorativní reliéfy a prvky. Výhodou bukového dřeva je velmi světlý přirozený odstín. Je taktéž velmi oblíbeným materiálem ve výrobě postelí v rustikálním stylu. Lze ho snadno mořit a lakovat, takže samotný odstín lze utvořit podle přání zákazníka. Mezi oblíbené odstíny pro bukové postele jsou zejména ořech nebo třešeň. Pokud jsou tyto postele vyrobeny ze silného masivu o tloušťce 3-4 cm, pak si kupujete postel prakticky na celý život.

Kvalitní provedení dřevěné postele z masivu ( postel Olympia )

Kvalitní provedení dřevěné postele z masivu – postel Olympia

Výhody:

 • vyšší pevnost a odolnost
 • dlouhá životnost

Nevýhody:

 • vyšší cena

Internetový obchod BezvaPostele.cz některé modely nejprodávanějších postelí důkladně otestoval. Jednotlivé recenze naleznete v tomto odkazu: TESTY POSTELÍ